سفر دیپلمات آمریکایی درجریان کنفرانس کشورهای غیر متعهد به ایران به چه منظور بود؟ ۳

جفری فلتمن دیپلمات آمریکایی را بهتر بشناسیم

جفری فلتمن  Jeffrey Feltman در سال ۱۹۵۹ در گرین ویل، اوهایو امریکا  به دنیا آمد او یهودی تبار است با تجربه ۲۶ سال کار سیاسی در کشورهای مختلف خاور نزدیک که اکنون معاون دبیر کل سازمان ملل در امور سیاسی و به عنوان رئیس گروه امور سیاسی سازمان ملل متحد نظارت بر تلاش های دیپلماتیک سازمان ملل متحد برای جلوگیری و کاهش درگیری ها در سراسر جهان است.
در روز دوشنبه ۱۱ ماه ژوئن سال جاری در مقر سازمان ملل اعلام شد که بان کی مون دبیر سازمان ملل، جفری فلتمن Jeffrey Feltman دیپلمات آمریکائی را که تا هفته پیش به عنوان دستیار وزیر امورخارجه آمریکا در امور خاورمیانه مشغول به کاربود، به عنوان مدیر سیاسی UN Political Chief سازمان ملل متحد منصوب کرده است.

بانکی مون و جفری فیلتمن در روضه خوانی ولی فقیه- به آخوند ۵ تومانی مشهدی باید گفت که نه با آن مرگ بر آمریکا و نه دعوت و پذیرفتن یکی از بالاترین دیپلمات آمریکایی در حضور خود!. البته از صد رنگی و کلک های یک آخوند انتظار بهتری نمی توان داشت.

بانکی مون و جفری فیلتمن در روضه خوانی ولی فقیه- به آخوند ۵ تومانی مشهدی باید گفت که نه با آن مرگ بر آمریکا و نه دعوت و پذیرفتن یکی از بالاترین دیپلمات آمریکایی در حضور خود!. البته از صد رنگی و کلک های یک آخوند انتظار بهتری نمی توان داشت.

روزنامه اسرائیلی هارتز Haaretz چندی پیش از انتصاب فلتمن به سمت معاون دبیر کل سازمان ملل در امور سیاسی گزارش داده بود که علت استعفای او از پست دستیاری وزیر امورخارجه آمریکا، به پست سیاسی مهمی در سازمان ملل متحد است.  فلتمن پس از پیوستن به سازمان ملل متحد به عنوان معاون وزیر امور خارجه در امور خاورمیانه  مشغول به کار بوده، فلتمن از ماه اوت ۲۰۰۹  تا ژوئن ۲۰۱۲ خدمت کرده و از جولای ۲۰۰۴  تا ژانویه ۲۰۰۸ سفیر ایالات متحده به لبنان بوده است.

فلتمن  پیش از گرفتن پست  نمایندگی آمریکا در لبنان، داوطلب برای خدمت در مقام ائتلاف موقت در اربیل عراق شد از ژانویه تا آوریل ۲۰۰۴ و قبل از شروع به کار خود در عراق، او را در کنسولگری آمریکا در بیت المقدس مشغول به کار بوده، جایی که او برای اولین بار به عنوان معاون خدمت کرده است (اوت ۲۰۰۱  تا نوامبر ۲۰۰۲) و پس از آن به عنوان مدیر اصلی به اقدام پرداخته (نوامبر سال ۲۰۰۲  تا دسامبر ۲۰۰۳ )

فلتمن در سال ۱۹۸۶ به وزارت امور خارجه ایالات متحده پیوست و اولین تور  خدمت خود را به عنوان افسر کنسولی در پورت پرنس، هائیتی به انجام رسانید. او بیشتراین زمان کاری خود را صرف معامله با شرق اروپا و خاور نزدیک کرده است است. او در سفارت تل آویو به عنوان دستیار ویژه سفیر مارتین ایندیک  در مسائل مربوط به فرآیند صلح (۲۰۰۰ -۲۰۰۱) خدمت کرده است. قبل از آن، از ۱۹۹۸ -۲۰۰۰ ، فلتمن به عنوان رئیس بخش سیاسی و اقتصادی در سفارت آمریکا در تونس مشغول به کار بوده. او در سفارت آمریکا در تل آویو از سال ۱۹۹۵  تا ۱۹۹۸  خدمت کرده است و مسئول پوشش دادن مسائل اقتصادی در نوار غزه بوده.
فلتمن زبان عربی را در دانشگاه اردن در امان از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵ آموخت و از سال ۱۹۹۱ تا سال ۱۹۹۳، فلتمن خدمت در دفتر معاون وزیر امور خارجه، لارنس ایگلبرگر ، به عنوان دستیار ویژه با تمرکز بر هماهنگی کمک های آمریکا به اروپای شرقی و مرکزی است. او به عنوان یک افسر اقتصادی در سفارت آمریکا در مجارستان از سال ۱۹۸۸  تا ۱۹۹۱ خدمت کرده است.

بانکی مون از دیدار جانوری مانند احمدی نژاد لذت نبرده است، ولی سوقات و هدایایی که از جیب ملت گوسفند نشان و به دست ملای شهر به ایشان داده شده، بسیار زیبا و خاطره انگیز است.

بانکی مون از دیدار جانوری مانند احمدی نژاد لذت نبرده است، ولی سوقات و هدایایی که از جیب ملت گوسفند نشان و به دست ملای شهر به ایشان داده شده، بسیار زیبا و خاطره انگیز است.

او به زبان های عربی، فرانسه و مجارستان صحبت می کند و مدرک کارشناسی خود را در تاریخ و هنرهای زیبا از دانشگاه ایالتی بال در ایالت ایندیانا در سال ۱۹۸۱  دریافت کرد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در حقوق و دیپلماسی از دانشکده حقوق و دیپلماسی دانشگاه تافتز فلچر در سال ۱۹۸۳ اخذ نموده
گزارش های مفصل او به طور گسترده ای در واشنگتن مورد استقبال سیاستمداران و بسیار مورد توجه  مقامات ارشد و تحلیلگران سیاسی برای بررسی کیفیت روایت و بینش آنها در مورد مسائل قرار می گیرد

به گزارش جاشوا لندس کارشناس شرق میانه (خاورمیانه) در ماه مارس سال ۲۰۰۷  “فلتمن غیر معمول ترین دیدارها را به طور طبقه بندی شده با وزیر امور خارجه خانم کاندولیزا رایس داشت به این ترتیب که او به طور هفتگی یک کنفرانس ویدئویی با خانم رایس انجام می داد که غیر از این دو نفر تنها سفیر امریکا در عراق می توانست به برگزاری این کنفرانس های دونفره دسترسی داشته باشد.

در سخنرانی پس از عملیات اسرائیل در لبنان در سال ۲۰۰۶، دبیر کل حزب الله، حسن نصرالله، دولت فواد سینیوره در لبنان را به دلیل نفوذ بسیار زیاد فلتمن در طول ماموریت خود در لبنان بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ بر جریان امور لبنان به عنوان “دولت فلتمن” خواند نصرالله تاکید کرد آنچه که حزب الله را می بیند به عنوان تاثیر عمیق فلتمن درتصمیمات دولت لبنان است.
عنوان “دولت فلتمن” از آن زمان به بعد به طور گسترده ای در میان چندین احزاب مخالف دولت سینیوره در لبنان استفاده شده  و به صورت اصطلاحی در ادبیات سیاسی خاورمیانه باقی مانده.

نمایندگان کشورهای غیر متعهد که با دست خالی به تهران آمدند و با جیب پر به کشورشان بازگشتند.

نمایندگان کشورهای غیر متعهد که با دست خالی به تهران آمدند و با جیب پر به کشورشان بازگشتند.

جفری فلتمن نقش اهرم مستقیم فشار بر دولت نجیب میقاتی در لبنان و همچنین خواستار سرنگونی بشار اسد در سوریه است در این قسمت برای آشنایی بیشتر با افکار و ایده های سیاسی او بخش مهمی از گفت‌وگوی فاش شده اش  در زمان جنگ در زمان جنگ ۳۳ روزه لبنان و اسرائیل که او سمت معاون هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا  و سفیر سابق این کشور در لبنان را برعهده داشت با جمعی از سران ۱۴  مارس از جمله فؤاد سنیوره نخست‌وزیر اسبق لبنان متذکر می شوم
به گزارش  روزنامه الاخبار لبنان بخش مهمی از گفتگوی جفری فلتمن بدین شرح است:

معاون وزیر خارجه آمریکا دیدار را با سخن از بحران سوریه آغاز می‌کند او خیلی مشتاق بود که موضع کشورش را تشریح کند. فلتمن گفت: ما اصلا به عملیات نظامی در سوریه تمایل نداریم. معتقد نیستیم که اقدام نظامی عاقلانه باشد. زیرا این کار به سود رژیم سوریه است. کما اینکه به سود ایران نیز هست و دو طرف ما را به زمین درگیری خود می‌کشانند. اما فراهم کردن کمک برای سوری‌ها (یعنی مخالفان مسلح) موضوع دیگری است چه از طریق کمک‌های بشردوستانه چه از طریق تجهیزات غیرنظامی، نمی‌دانم. اما باید در تعیین مسئله تجهیزات غیرنظامی انعطاف‌پذیر باشیم. باید برای متقاعد کردن کشورهایی که ممکن است بر رژیم سوریه و بر ایران فشار وارد کنند بیشتر تمرکز کنیم همچنین بر روسیه و چین و دیگران …

بنابر این بررسی کوتاه از بیوگرافی جفری فلتمن، دیپلمات بسیار برجسته که مهره اصلی سیاسی امریکا در خاورمیانه و محور اصلی  فشار بر حزب الله لبنان و حکومت جمهوری اسلامی ایران و حکومت بشار اسد در سوریه است فرضیه های مختلفی برای حضور او در ایران و ملاقات با آیت الله خامنه ای مطرح می شود به طور مثال:
شرایط انتخاب فلتمن به سمت معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل و سفر ناگهانی او همراه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به ایران و ملاقات مستقیم با آیت الله خامنه ای حکایت از چراغ سبز جمهوری اسلامی ایران برای تسلیم شدن و درخواست ملاقات رودر رو با یک دیپلمات بلندپایه آمریکایی از طرف شخص خامنه ای و به تعبیر ساده تر سرکشیدن جام زهر بوسیله سردمداران حکومت ایران است…گرچه با شناختی اجمالی از حکومت اسلامی ایران این تسلیم هرگز صادقانه و قابل باور نیست بلکه بازی وقت کشی تازه ای است که حکومت اسلامی آنرا ابداع کرده تا تصمیمگیری های جهانی درباره فعالیت های غیرقانونی اتمی ایران را به تعویق بیندازد.

در این ویدیو رژیم برای آن که نهایت دشمنی و کینه توزی اسلامی خود  علیه یهودیان را  نشان دهد، اتومبیل هایی که بر اثر بمب گذاری که با احتمال زیاد کار خود رژیم بوده است، در برابر دید نمایندگان کشورهای غیر متعهد گذاشت تا هرچه بیشتر حمایت و پشتیبانی خود را در این کینه توزی فراهم آورده، و کشورهای دیگر را نسبت به اسرائیل بدبین سازد.

حال، چرا فلتمن به ایران فرستاده شده، و هدف چه بوده است؟.

دولت امریکا در طول بیش از سه دهه همواره مجبور به استفاده از رابط ها برای کسب هرنوع اطلاعات دقیق و واقعگرایانه درباره درخواست های رهبران کشور ایران و مواضع احتمالی مورد توجه حکومت مذهبی ایران بوده و امکان بررسی دقیق شرایط حاکم بر ایران را از نزدیک نداشته و معامله های احتمالی با  حکومت جمهوری اسلامی را همواره به حدس و گمان یا منابع وابسته مذاکره کننده بین دو طرف معطوف کرده است.

اما حضور این دیپلمات ارشد در ملاقات با آیت الله خامنه ای مجالی بود تا مستقیما به تجزیه و تحلیل مواضع ایران و مقامات ایرانی و نگاهی موشکافانه به شرایط حکومتی که در حال انقراض است انداخته  و به بررسی درخواست های دو طرف به طور مستقیم بپردازد و ارزیابی کند که آیا معامله احتمالی با این حکومت نخ نما شده و در حال انقراض ارزش و اعتباری برای امریکا خواهد داشت یا نه؟. و  آیا در جنگ احتمالی با این حکومت کدام یک از جناح ها و وابستگان فعلی این رژیم اولین متحدان آینده امریکا خواهند بود؟!. بنا بر این، از دیدگاه نگارنده حضور جفری فلتمن و نگاه او در جلسه با آیت الله خامنه ای  درست مانند آخرین نگاه گربه زیرکی بود که پیش از حمله آخر، موشی را که در پنجه هایش اسیر کرده برانداز می کند.

نکته دیگر بنا بر پخش خبری در سایت “هه ڵوێست” از روزنامه “السیاسه” کویتی در شماره روز سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۱،  ارسال پیامی محرمانه از سوی رهبر ایران برای مقامات آمریکا و آمادگی او برای گفتگوی محرمانه حاکی از وحشت حاکمان ایران در شرایط کنونی می باشد و بنا به گزارش این روزنامه عربی، پیش بینی می شود که جفری فلتمن مأموریت داشته تا با آیت الله خامنه ای بنا به درخواست او مذاکره کند.

پیام محرمانه خامنه ای به آمریکا بر چه اساسی بوده است؟.

این پیشنهاد بیانگر آگاهی حکومت اسلامی ایران از خطرات تصمیم گیری های بسیار بزرگ احتمالی دولت امریکا در مبارزه با رژیم ایران پس از پایان برگزاری دوره انتخابات ریاست جمهوری در امریکا می باشد. چون حزب جمهوری خواه امریکا طالب جنگ با ایران است.  حزب دموکرات امریکا که حزبی صلح طلب است نیز در بسیاری از جنگ ها شرکت داشته و همواره ترجیح می دهد تصمیمات بزرگی مانند جنگ با کشور دیگری که حامی تروریست است و منافع بین المللی امریکا و جهان را تهدید می کند، به بعد از پایان انتخابات ریاست جمهوری موکول کند و بدین ترتیب پیروزی هر یک از احزاب اصلی سیاسی امریکا پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری به تهدیدی جدی برای حاکمیت رژیم ایران تبدیل خواهد شد.

از نظر نگارنده، حضور جفری فلتمن در آستانه انتخابات امریکا یک تبلیغ سیاسی بسیار بزرگ انتخاباتی برای دولت اوباما نیز محسوب می شود و در نگاه جامعه جهانی نشانی حاکی از تلاش ها و کسب موفقیت حزب دموکرات امریکا در امتداد سیاست های صلح طلبانه و گریز از جنگ خواهد بود. اما خطر اصلی و بسیار بزرگی که حکومت اسلامی را تهدید می کند این است که اگر خواسته های جامعه جهانی به نحو مطلوبی از طرف سردمداران ایران برآورده نشود، جامعه جهانی برای جنگ در مقابل رژیم ایران آماده خواهد بود. زیرا ارزیابی اینکه دولت امریکا پس از چند دهه حتی شرایط فرستادن دیپلمات برجسته خود را برای مذاکره به ایران فراهم کرد ولی همچنان موفقیتی در محدود کردن جاه طلبی های اتمی حکومت متحجر ایران بدست نیاورد، راهی جز جنگی همگانی با ایران را در منظر مفسران سیاسی نخواهد داشت.

و سرانجام کار دیکتاتورها چنین است

در پایان، نیشخند پیروزمندانه بسیار مضحک آیت الله خامنه ای که در گفتگوی خود با حضور دبیرکل سازمان ملل متحد و جفری فلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل بر لب داشت خاطرات تلخ تاریخی گذشته را در ذهن هر بیننده ی خردگرایی  این چنین زنده می کند؛
گرچه دست قدرت های بزرگ جهانی همواره در اداره و به قدرت رساندن حکومت ها در کشور های خاورمیانه بویژه ایران (حکومت پهلوی و حکومت اهریمنی جمهوری اسلامی) موثر بوده اند، اما اصل پایداری حکومت یک کشور، به مردم آن وابسته است و هر زمان مردم یک کشور حکومتی را حمایت نکنند آن حکومت سرنوشتی جز سرنگونی نخواهد داشت.

آن چنانکه محمد رضا شاه درست چهار روز پس از کودتای ۲۸ مرداد در تاریخ یکم شهریور ۱۳۳۲ در دیداری که با کرمیت روزولت داشت، گفت: “من تاج و تختم را از برکت خداوند، ملتم و ارتشم و شما دارم”. البته حمایت ملتم، یک ادعای واهی و بی اساس بود. زیرا در آن کودتای با شرکت بیگانگان، ملت ایران نقشی نداشتند  و دیدیم که به دلیل نبودن پشتیبانی مردمی، شاه در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۵۷ مجبور به ترک ایران شد. از این روی، ملاقات و معامله های احتمالی برجسته ترین دیپلمات های آمریکایی و اروپایی نیز هرگز حکومت فاشیسم مذهبی ایران را از خشم مردم ایران در امان نخواهد داشت!.

منابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_D._Feltman
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910304000976
http://siasatema.com/vdcf.cd0iw6d00giaw.html
http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=47790

 • سیامک ک

  شما مشوشالحال و فکر هستید!
  مقاله ها تان ن ارزش مطبو عاتی و خواندنی دارد.
  جای دگر میسوزد
  یادم رفت بگم هویت هم ندارید یعنی تخم ندارید
  ارادت ان
  سیامک ک

 • Farzad Fakhri

  خدا کند که  سازشی اتفاق نیفتد و کار یکسره شود

 • Farshid

  ما میدانیم غرب خصوصا آمریکا و انگلیس دوباره  در صدد این هستند که یک بار دیگر به فکر خیانت به ملت ایران وکشور ایران باشند  آنها دنبال این هستند که فقط زمان بخرند تا بتوانن اوضاع سیاسی واقتصادی خودشان را سر وسامان بدهند وبعد از اینکه موفق به اینکار شدند طالبان دومی که خود پرورش دادند یعنی مجاهدین خلق را دوباره به جان این مردم بیندازند ولی ما باید هوشیار باشیم ودوباره اجازه ندهیم تا به ایت سرطان گرفتار شویم از مدیریت محترم تقاضا دارم بیشتر نسبت به این جریان اطلاع رسانی کنند ما بعد از کودتای ۲۸ مرداد عملا در چنگال غرب قرار گرفتیم با آمدن جمهوری اسلامی  کاملا به نفع سیاستهای آنها کار کردیم. واین دشمنیها ساختگی وخیال پردازیست.با تشکر