با وجود بحران کشنده اقتصاد، چه آینده ای برای ایران پیش بینی می شود؟ ۱۷

تورم

تورم در اقتصاد به افزایش نا متناسب قیمتها گفته می شود. افزایش در آمد عمومی در اثر رشد اقتصادی ویا افزایش تولید پول (نقدینگی) به بی ارزش شدن اسکناس و پر ارزش شدن کالا ها و خدمات به “تورم” می انجامد.کشور ایران امروز درگیر بی ارزش شدن پول و تورم بسیار بالای حدود ۵۰٪ است. این تورم کمر شکن که نتیجه ای جز سیاستهای اشتباه اقتصادی ۳۵ سال گذشته رژیم نیست به شدّت توان خرید مردم را پایین آورده است.

رکود

کاهش توان خرید عموم مردم بدانجا رسیده است که بازرگانان و بنگاههای اقتصادی دچار بحران نداشتن مشتری باشند. این رکود غیر عادی است،چرا که قانون “تورم” از قانون “عرضه و تقاضا ” تبعیّت می کند. پرسشی که می ماند ،آن است که چرا امروز رکود و تورم با هم اتفاق افتاده است؟

رکورد تاریخی فساد و ثروت

بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار در آمد نفتی ایران در ۸ سال گذشته کجاست؟ پاسخ ساده است! بیشتر این در آمد بصورت مجازی از راه بانک مرکزی به افراد “خاص” رسید و آنها هم آن را به اموال خود افزودند. پس از این مصادره درآمد نقتی ایران وسیله گروههای مافیای قدرت که مانند سرطان همه قسمتهای اقتصاد ایران را فرا گرقته اند، چیزی در دست مردم و در چرخه اقتصاد نماند.

شوربختانه این در آمد نفت بصورت عمده از ایران خارج شده است و دیگر به ایران باز نمی گردد. اقتصاد ایران را می توان به دو قسمت مجزّا تقسیم کرد. این پاره های اقتصاد یکی عامه مردمند که قدرت خرید ندارند و درآمد پایین و بیکاری به آنها اجازه نمی دهد که حتی خوراک روزانه خود را بخرند، چه برسد به آن که بخواهند در چرخه اقتصاد ،خریدار کالا از بازرگانان باشند. مردم ایران براستی توان خرید کالا را از دست داده اند، چه برسد به هزینه آموزش و درمان و حتی مرگ و میر!

کودکان بسیاری در ایران تنها و فقیر....

کودکان بسیاری در  ایران تنها و فقیر….

گروه دوم در چرخه اقتصاد ایران ثروتمندان هستند که شامل ثروتمندان سنتی و قدیمی به اضافه گروه جدید زورمداران و تازه بدوران رسیدگان فاسد متصل به رژیم می شود. مشکل امروز در ایجاد تورم بالا این گروهند. اینها که عمدتا سپاهی و یا خانواده جیره خوار رژیم هستند،از راه چاپلوسی و جنایت و دزدی در سی و پنج سال رژیم آخوندی ، عمده پول نفت را بالا کشیدند و به دبی و کانادا و انگلیس انتقال دادند! این پول مفت که به بهانه وام، پروژه و هر بهانه دیگر از بانکها و دولت به آنها داده شد، ایشان را به ثروتی افسانه ای رسانید.از آنجا که این ثروت به دلیل آن که باید بصورت ریال در اختیار آقایان قرار می گرفت ،نقدینگی ایران به پانصد هزار میلیارد ریال رسید! پولی که بدون پشتوانه چاپ شد و بدست ملت نرسید که هیچ، فقط تورم آن برای مردم ماند.

سپاه پاسداران

در نوشتار های گذشته بهسپاه پاسداران  پرداخته شد. سپاه اقتصاد ایران را فلج کرده و دولت مانند یک کارگزار درحاشیه است که وظیفه او تامین بودجه برای غارتگران سپاه و بیت رهبری است! همگی فعالیتهای اقتصادی ایران امروز به سپاه و نیروهای آن وابسته است. بیکاری فزاینده و چند میلیونی جوانان امروز حاصل زیاده خواهی سپاهیان و غارت ایران است.

شاخص فلاکت

نام این شاخص را در یکی دو سال گذشته می شنویم.این شاخص را برای کشورهای بحران زده آفریفایی بکار می بردند، اما ایران ثروتمند چند سالی است که شاهد شاخص فلاکت بالاست. بیکاری بالای بیست درصد به همراه تورم ۵۰ درصدی این شاخص را برای ایران به عدد عجیب و غیر ممکن ۷۰٪ می رساند. این عدد شاخص در دنیا کم سابقه است ولی می توان آن را به فساد همه جانبه در دولت مربوط دانست، چرا که بنا بر آمار ، رابطه مستقیم بین میزان فساد اقتصادی و شاخص فلاکت وجود دارد.

( این ویدئو قدیمی است !البته امروز ثروت آقا به ۱۰۰ میلیارد دلار نزدیک می شود! خدا شاه را بیامرزاد !)

واگذاری اقتصاد دولت به آقایان به بهانه واگذاری به بخش خصوصی

همانطور که در گذشته هم یاد شد بیش از ۸۷ درصد واگذاریها غیر واقعی بوده و فقط به اخراج کارگران و بیکاری گروه بیشتری از مردم انجامیده است. آقایان با واگذاری کارخانه ها و بانکها به خودشان! بعنوان واگذاری به بخش خصوصی ، باقیمانده استخوانهای لاشه اقتصاد ایران را هم حیف و میل کرده اند. چنان که وزیر اقتصاد با نا امیدی می گوید : ««… از حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی که از دارایی‌های دولت درطول سال‌های گذشته واگذار شده است تنها حدود ۱۲/۵٪ آن به بخش خصوصی واقعی رسیده است و بقیه به بخش های عمومی واگذار شده‌اند.»»

افزوده شدن بیش از ۵ میلیون نفر به بیکاران

بزودی بیش از ۸ میلیون بیکار خواهیم داشت! بماند که همان شاغلان فعلی هم امیدی به حفظشان نیست! بیایید به سخنان گهر بار وزیر اقتصاد دولت “کلید” گوش فرا دهیم :

مایه سر شکستگی امام زمان است این آگهی !

مایه سر شکستگی امام زمان است این آگهی !

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به جمعیت بالای بیکاران در کشور اظهار کرد: “در طول چند سال گذشته تقریبا سالی یک میلیون نفر به عرصه کسانی که متقاضی کار هستند اضافه شده‌اند در حالی که در طول تمام این چند سال فقط یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شده و این نشان می‌دهد ما باید خود را برای جمعیت پنج میلیونی که به بازار کار می‌آیند آماده کنیم.”

طیب‌نیا افزود: اگر که این جمعیت را با جمعیت سه میلیون نفری بیکار کشور در حال حاضر جمع کنیم می بینیم دولت باید در آینده نزدیک برای بیش از هشت میلیون نفر شغل ایجاد کند وقتی اقتصاد یک کشور از رکودی این چنینی رنج می‌برد قطعا نمی‌توان انتظار داشت شغل زیادی ایجاد شده تا جمعیت بیکاران به سر کار بروند.

وی با بیان این‌که ایجاد شغل مستلزم رشد اقتصادی است عنوان کرد: “در سند چشم اندازی که از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شده است رشد سالانه هشت درصدی برای اقتصاد ایران پیش بینی شده اما متاسفانه می‌بینیم در حال حاضر به رشد منفی رسیده‌ایم که بی سابقه است و تنها در دوران جنگ تحمیلی شبیه به آن اتفاق افتاده است.”

یکی نیست بگوید : آقای محترم ! همه مشکلات از آخور آقا آب می خورد حال شما انتظار دارید که “رهنمود ” های آقا مشکلات مردم را حل کند؟! زهی خیال باطل!

بحران مردم را می کشد

این بحران اقتصادی کشنده است. نه خانواده هایی که جوانی تحصیل کرده و بیکار دارند و نه خانواده هایی که خود جوانند ، هیچ یک نمی توانند با این شرایط پایدار باشند. شنیدنی و دیدنی است که دراین شرایط شهرداری تهران بیلبوردی را چاپ می کند که : ” با یک گل بهار نمی شود ” . یکی نیست بگوید : گلی به جمال آقا. مردم ایران بچه دوست بودند، اما شما با این شرایط مردم را به راهی کشانیده اید که مسکن که هیچ! غذایی هم در سفره ها یافت می نشود:

چنان قحط سالی شد اندر دمشق            که یاران فراموش کردند عشق

(این بیلبورد با هدق اقزایش جمعیت تصب شده است ، اما حتی جرأت ندارند "مادر" که بازیگر و تصمیم گیرنده اصلی است را "روی دوچرخه بگذارند! کدام زندگی شاد؟؟؟)

(این بیلبورد با هدف افزایش جمعیت نصب شده است ، اما حتی جرأت ندارند “مادر” که بازیگر و تصمیم گیرنده اصلی است را “روی دوچرخه بگذارند! کدام زندگی شاد؟؟؟)

این بیلبورد اوج حماقت رژیم را در مدیریت کشور نشان می دهد. امروز طبقه متوسط که بیشترین نقش را در کاهش شدید زاد و ولد بازی می کند ، بخاطر مشکلات اقتصادی شدید ، از کار و مسکن گرفته تا درمان و آموزش را نمی تواند داشته باشد، این مشکلات و همچنین بی تمایلی جوانان در “اضافه کردن یکی دو بدبخت دیگر به ایرانیان ” ، حدود ۱۰ میلیون جوان مجرد را در ایران پدید آورده است ! این جوانان معمولا بیکارند و یا کاری دارند که در آمد آن هرگز به ازدواج کفایت نمی کند. جوانان امروز ناامیدند و می گویند ” چرا کودکی بیافرینیم که بد بخت شود؟” کدام زندگی شاد؟

این رژیم چقدر از کودکان دیروز حمایت کرد؟

این رژیم فاسد با غارت ایران، کودکانی را که در همین رژیم پرورش یافتند،به رگبار بست… شکنجه کرد… به زندان انداخت و نه کاری برایشان فراهم نمود و نه آزادی را به آنها داد! چرا کودکانی باز بیایند و بیکار شوند، معتاد شوند، دست آخر هم رژیم هیچ مسؤولیتی را در شغل و مسکن آنها حس نکند؟. بر عکس فساد اقتصادی امروز ایران به جایی رسیده است که یک معلم (به فرض تورم صفر!)، اگر بخواهد یک آپارتمان کوچک بخرد. با حقوق زیر یک میلیون تومانش باید ۲۰۰ ماه خرج نکند وهیچ نخورد و تورم هم نداشته باشیم ، آن گاه پس از ۱۷ سال صاحب یک آپارتمان ۶۰-۷۰ متری در بد ترین نقطه شهر می شود. رژیم، کودکان دیروز را بحال خود رها کرد و اعتیاد و بیکاری جوانان ایرانی را فرا گرفت ، حال پرسش این است گلهای دیروز در حال خشکیدن هستند، چگونه و با چه امیدی گلهای امروز را بیشتر کنیم؟

آفرین به بی فرزندی!

آفرین به بی فرزندی!

نکته پایانی:

چه آینده ای برای کشورمان پیش بینی می شود؟

ایران در سالهای آینده با بحرانهای زیر مواجه است:

۱. بیکاری بیش از ۲۵٪ و یا بیشتر.

۲.تورم شدید و کاهش قدرت خرید مردم بصورت سالیانه.

۲.تعطیلی بیشتر کارخانه ها و حراج زمین آنها بدلیل مدیریت مدبّرانه آقا.

۴.بیش از پانزده میلیون مجرد تنهای بالای ۳۰ سال !

۵.کم آبی و کاهش شدید تولید و کشاورزی .

۶. ناپدید شدن بیشتر جنگلها و منابع طبیعی، گرد و غبار هوا و آلودگی کشنده شهرهای بزرگ.

۷.غارت گاز و نفت مشترک با قطر و امارات… خوش بحال اعراب که ما اینقدر بی خردیم!

۸.مشکلات روانی بیشتر اجتماع ! این ناشی از بحران اقتصاد بصورت تشدید بزهکاریها و اعتیاد، افزایش کودکان بی سرپرست و زنان و مردان بیکار و مجرد می باشد.

آیا امیدی هست؟

در کوتاه مدت امیدی به اقتصاد فاسد و در دست سپاه ایران نیست. اقتصاد امروز ایران دولتی و فاسد است. بخش خصوصی واقعی به کناری زده شده است و بنیادها و مافیا ها همه چیز را بدست دارند. پس به دیدگاه کوچک شما نمی توان برای نسل امروز و حتی نسل پسین آینده شاد و روشنی پیش بینی کرد.دور نیست اگر، بامدادانِ سر شکستگی مرگ این ملتِ خواب هم بدمد.

(ببینید خامنه ای می خواهد مردم را مانند گوسپندان کنترل کند. شرم بر ما!)
 • farnaz

  akhe man nemeydonam chera 4ta irani shojah nemeyand be heykale in rejm va terafdaranesh berine hamesh neveshte hich nazari nist key mekhand in melateh badbakhte bichareh aghaboftadeh javabe in jakeshhaye jombori islamio bedand

  • بهرام مشیری

   for Guest,

   نشان فرهنگ شما
   و همکاران تو مولا تصمیم نهایی ور برای شمامیگرن
   …درود به شیر زنان و دلیر مردان ایران زمین درود به این مرد با چهره آرش گونه اش.ننگ است برّ ایرانی‌

   وقتی تو می گویی وطن من…
   وقتی تو می گویی وطن من خاک بر سر می کنم
   گویی شکست شیر را از موش باور میکنم
   وقتی تو میگویی وطن یکباره خشکم می زند
   این دیده ی مبهوت را با خون دل تر میکنم
   وقتی تو میگویی وطن بر خویش می لرزد قلم
   من نیز ، من نیز رقص مرگ را با او به دفتر می کنم
   بی کوروش و بی تهمتن با ما چه گویی از وطن
   با تخت جمشید کهن من عمر را سر می کنم
   خون اوستا در رگ فرهنگ ایران می رود
   من گاتهای عشق را مستانه از بر می کنم
   وقتی تو می گویی وطن شهنامه پرپر می شود
   من گریه بر فردوسی آن پیر سخنور می کنم
   وقتی تو میگویی وطن بوی فلسطین می دهی
   من کی نژاد عشق با تازی برابر می کنم
   وقتی تو میگویی وطن از چفیه ات خون می چکد
   من یاد قتل نفس با الله اکبر می کنم
   وقتی تو میگویی وطن خون است و خشم و خودکشی
   من یادی از حمام خون در تل الزعتر میکنم
   وقتی تو می گویی وطن ، قدُس است و شامات و حجاز
   من همدلی کی با چنین نادان برادر می کنم
   تاریخ ایران تو را شمشیر تازی می سزد
   من با عدالت جو ئیم یادی ز حیدر می کنم
   ایران تو یعنی لباس تیره عباسیان
   من رنگ روشن بر تن گلگون کشور می کنم
   ایران تو با نام دین ، زن را به زندان می کشد
   من تاج را تقدیم آن بانوی برتر می کنم
   ایران تو شهر قصاص و سنگسار و دارهاست
   من کیش مهر و عفو را تقدیم داور می کنم
   ایران تو می ترسد از بانگ نوای و نای و نی
   من با سرود عاشقی آن را معطر می کنم
   وقتی تو می گویی وطن یعنی دیار یاس و غم
   من کی گل ” امید ” را نشکفته پرپر می کنم
   شعری از ” مصطفی بادکوبه ای “

   • Baran Bahari

    شما چه زود بجای مطالعه و دانش و آگاهی دادن جو گیر می شوید؟ کدام آرش؟ خود شکن آینه شکستن خطاست. ما مبارز می خواهیم… ما مدرسه و دانش می خواهیم… شعر بجای خود زیبا و پر معناست؛ اما چرا ما نمی توانیم سره و صریح خود را اصلاح کنیم؟ خودستایی تا کجا؟

    • arash

     من نمی فهمم منظور شما چیست

     خودستایی?

     کی خودستا س …

     • Baran Bahari

      ما! ایزانیان مغرور و خواب!

     • arash

      شما فکر نمی کنید زمان آن رسیده است
      که نیاز به یک سازمان برای بیدارشدن؟

     • Baran Bahari

      بدون آگاهی …. هیچ سازمانی نمی تواند کاری کند… امروز ما از دیروزمان بد تر است!

     • arash

      من با شما موافقم
      اما نه با مدرسه و دانش Islam مطالعه سابقه کمی در مورد (La Turquie)
      آتاتورک مدرن کرد ترکیه را ، آتاتورک زندگی و تاریخ، و راه را به اروپا از اصلاحات ترکیه ایجاد کرد. غیره …
      یک سوال پیشمی آید :
      این است که مردم Turquie با سوا د تر از مردم ما بوداند
      دیروز من یک فیلم مستند در تاریخ Turquie دیدم
      On a bien imposé la laïcité après la chute de l’Empire…
      sans que le people soit bien alphabète
      Bydarshdn implique la démocratie par le gouvernement , quel que soit son niveau … Analphabète ou pas, chaque citoyen, dans une démocratie, a un pouvoir …. Sans doute est-il bien plus impensable encore pour nombre d’intellectuels.
      Mais en Iran il n’y a pas de liberté pour apprendre et enrichir le capitale culturel

      با پوزش که من با فرانسوی گوگل به فارسی ترجمه کردم
      چرا که من یک لپ تاپ (PC) به زبان فارسی ندارد

      بیدارشدن نیاز به دموکراسی دارد، هر چه سطح آن … بی سواد یا نه…

     • Baran Bahari

      مهم آن نیست که چند درسد نخبه داری، مهم آن است که جامعه این فرهنگ را داشته باشد که قدرت را بدست نخبگان بدهد…

 • میثاق

  خیلی باحالید کلی خندیدم . باران بد جور توهمت زده بالا . مخصوصا در مورد کلیپ اول ثروت حضرت آقا خیلی خنده دار بود . هر تصویری داشتی تو هیچ کدوم خامنه ای نبود جز در مورد انگشترهای خامنه ای که بازم نمیتونی بگی که اونا گرون هستن . در مورد سفر هوایی برای بردن اسب ها گفتی هواپیمای سی صدو سی ولی عکس توپولوف رو گذاشتی هههههههه بابا دری وری چیه می گی سایت شما کلا رو هوا حرف می زنه و هیچ مطلبی رو با استدلال ننوشتی فقط از روی کینه و عقده مطلب می زنید با این کارا ارادت ما به شخص امام خامنه ای زیاد تر میشه . اللهم احفظ مولانا الخامنه ای

  • Baran Bahari

   ظاهرا شما مقاله را پسندیدید… در مورد کلیپ شرمنده ام.

   • میثاق

    آره به خدا درست میگی مطالب شما رو واقعا می پسندم . چرا؟ چون با این مزخرفاتی می گید و حرفای بدون دلیل که تراوش ذهن عقده ای شماس می فهمم که دشمنان نظام و رهبری پشمکم نیستن . شما حتی تو اپوزیسیون جایی ندارید و تحویلتون نمی گیرن . . مثلا بی بی سی یا صدای آمریکا که مخالف نظام هستن ولی مطالبی که مینویسن و انتقادهاشون بعضی مواردشون کاملا درسته و درست حسابی تحلیل می کنن ما هم می پذیریم چون حرف حساب جواب نداره ما هم نمی گیم نظام شیعی بدون عیبه ولی نقد و بررسی باید بدون حقارت منتقد و بدون عقده گشایی باشه . شما خیلی احمقید که حتی این بدیهیات رو نمی دونید

 • نترسید ما همه با هم هستیم

  بهتره بجای این چرت و پرتا چیزی بگید که مشکل مارو حل بکنه. این سایت توسط
  چهار تا ترسوی از صحنه در رفته ادراه میشه که من حاضرم به وجدانم قسم بخورم
  برای هر مقالش از امریکا و انگلیس و یهودیها پول میگرن. شما تو درگیری ها
  ۸۸ کجا بودید ترسو ها. این مقاله هاتون به جز اینکه ایرانی ها رو به جون هم
  میندازه و اونارو سرگرم به نقد مقاله های شما میکنه هیچ فایده ای نداره.
  من درسته که از وضعیت حاضر رنج میبرم ولی هرگز حاضر نیستم با دشمنان قسم
  خورده ی تاریخی ایران و کوروش هم پیمان بشم…

  • Baran Bahari

   مشکل نادانی و نا آگاهی است… شما چرا به همه چیز مطلق و مطمئن نگاه می فرمایید؟

  • Hamid Sadeghi

   شما سال ۵۸ کجا بودی؟

 • Baran Bahari

  ت

 • Hamid Sadeghi

  آمارها حاکی از رشد منفی جمعیت هستن.
  آینده ما از نظر من: انقراض