با “جان لنون” و سرگذشتش آشنا شوید! ۱

در این ویدیو ترانه معروف تصور کن اثر جان لنون را مشاهده می کنید.

– پیشگفتار:

شاید تا کنون بارها نام جان لنون و ترانه معروفش “تصور کن” را شنیده باشید و یا فرتورهایی از وی دیده باشید، اگر شما از جمله کسانی هستید که جان لنون را دوست دارید و می خواهید درباره وی بیشتر بدانید و با زندگی اش بیشتر آشنا شوید، این مقاله کوتاه برای شماست.

جان لنون آهنگ ساز، ترانه سرا، خواننده، موسیقی دان و فعال صلح و ضد جنگ و حقوق بشر بریتانیایی بود که با تشکیل گروه موسیقی “بیتلز” به اوج شهرت و محبوبیت رسید و  سرانجام به دست یکی از طرفداران دو آتشه سابق خود در نیویورک و مقابل آپارتمانش در ساختمان داکوتا، به ضرب چهار گلوله کشته شد.

جان لنون ترانه سرا، موسیقی دان، خواننده، بازیگر، نویسنده و فعال صلح و حقوق بشر بود که او را از جمله صد بریتانیایی برتر تاریخ می خوانند.

جان لنون ترانه سرا، موسیقی دان، خواننده، بازیگر، نویسنده و فعال صلح و حقوق بشر بود که او را از جمله صد بریتانیایی برتر تاریخ می خوانند.

لنون به جز موسیقی، در زمینه های سیاست، نویسندگی، بازیگری و فعالیت های صلح جویانه و ضد جنگ نیز صاحب نظر بود و به عنوان یکی از صد بریتانیایی برتر تاریخ شناخته شده و همچنین از او به عنوان یکی از بهترین های موسیقی قرن بیستم و حتی عصر امروز، نام می برند.

– جان لنون؛ از کودکی تا مرگ:

لنون که در شهر لیورپول انگلیس و در خانواده‌ای از طبقه کارگر به‌دنیا آمد، همواره دوست داشت مانند پدرش یک ملوان شود، اما پس از گوش‌ سپردن به آهنگ‌ های “الویس پریسلی” به موسیقی روی آورد. شهرت لنون با آوازه‌خوانی در گروه موسیقی “بیتلز” شروع شد، گروهی که وی بنیان‌گذار و در واقع مغز متفکر آن به شمار می‌رفت و با عضو دیگر گروه “پل مک‌کارتنی” ایجاد کرده بود.

این گروه ۱۲ آلبوم منتشر کرد که اولین آن‌ها “Please, Please me” در مارس ۱۹۶۳ به بازار آمد. پس از آن‌که ترانه اصلی آلبوم در صدر بازار فروش بریتانیا و آمریکا قرار گرفت، شهرت بین‌المللی به پیشواز لنون آمد.

فرتور جان لنون و همسرش را در اعتراض به کشتار مردم ویتنام نشان می دهد.

فرتور جان لنون و همسرش را در اعتراض به کشتار مردم ویتنام نشان می دهد.

فروش سال ۲۰۱۰ آلبوم انفرادی لنون در ایالات متحده بیش از ۱۴ میلیون دلار بود. لنون ماهیت سرکش و شوخ طبعی در موسیقی خود داشت. نوشتار ها، نقاشی‌ ها و فیلم‌ های او بر پایه مصاحبه‌ هایش، او را به عنون یک فعال سیاسی صلح‌ طلب و بحث‌ برانگیز نشان می‌داد.

او به‌ جز موسیقی در زمینه‌های سیاست، صلح، نویسندگی و هنرپیشگی هم فعالیت کرده بود. لنون به عنوان یکی از بهترین‌های موسیقی قرن بیستم در سراسر دنیا شناخته می‌شود؛ چنان‌ که در نظرسنجی سال ۲۰۰۲ “بی‌بی‌سی” از مردم انگلیس او مقام هشتم و از دید مجله “رولینگ استون” مقام پنجم را از آن خود کرد.

وی در موسیقی سبک “راک اند رول” دهه ۱۹۶۰ میلادی، تأثیر بسزایی داشت، به‌ طوری که برخی از ترانه‌های خوب “بیتلز” از کارهای او هستند. “دشت‌های توت‌فرنگی برای همیشه” و “من گراز دریایی هستم” از تک‌ آهنگ‌های به‌ یاد ماندنی او به شمار می‌روند.

جان لنون آهنگ‌هایی با مضمون صلح دارد، از جمله مشهورترین کارهایش آهنگ‌ های «تصور کن»، «به صلح شانسی بده» و «زنده‌ باد مردم» هستند. او در سال ۱۹۶۹ لقب شوالیه خود را، در اعتراض به دست داشتن بریتانیا در ناآرامی‌ های نیجریه و حمایت بریتانیا از آمریکا در جنگ ویتنام نپذیرفت.

ترانه “تصور کن” که از آن به عنوان امضای جان لنون یاد می‌کنند، در فهرست ۵۰۰ آهنگ برتر تمام تاریخ مجله‌ی رولینگ استون رتبه ی سوم را به خود اختصاص داد.

در روز هشتم دسامبر سال ۱۹۸۰، وی در حالی‌که همراه با همسرش “یوکو اونو” به آپارتمان خود در ساختمان داکوتا در شهر نیویورک بازمی‌گشت، به دست یکی از طرفداران سابقش به نام “مارک دیوید چپمن” به ضرب چهار گلوله کشته شد. چپمن پس از دستگیری گفته بود برای این‌که مشهور شود، تصمیم به قتل جان لنون گرفت.

طی سال‌های دهه ۱۹۶۰ وقتی خبرنگاری از لنون پرسیده بود مرگش را چگونه تصور می‌کند، گفته بود: “احتمالن یک دیوانه ترتیبم را می‌دهد.”

فرتور مارک چَپمَن، قاتل جان لنون را نشان می دهد که از طرفداران سابق وی بوده و ادعا کرده که برای معروف شدن جان لنون را به قتل رسانده است.

فرتور مارک چَپمَن، قاتل جان لنون را نشان می دهد که از طرفداران سابق وی بوده و ادعا کرده که برای معروف شدن جان لنون را به قتل رسانده است.

– بُن مایه ها:

_ ویکی پدیا

_ بیوگرافی آنلاین / جان لنون

_ بیوگرافی / جان لنون

_ جان لنون